Not rated
Rating details
Poppy Seed Porridge
A rich poppy seed porridge with millet, prunes, and raisins to soothe the soul, not only in the morning. The flavour is rounded off with ghee and a pinch of cardamom
| Category: | Fruit porridge |
|---|---|
| Warranty: | 2 Years |
| Weight: | 0.3 kg |
| EAN: | 8594043798236 |
| Diets: | Vegetarian |
| Portion: | 1 |
| Omit allergens: | Lactose|Fish|Eggs|Mustard|Soy|Celery|Nuts|Sesame |
| Energy value kJ: | 611 |
| Energy value kcal: | 145 |
| Fats: | 8,3 g |
| Saturated fats: | 2,0 g |
| Carbohydrates: | 3,7 g |
| Sugars: | 16,0 g |
| Proteins: | 9,1 g |
| Fiber: | 3,1 g |
| Salt: | 0,1 g |
| Portion (s): | 1 |
| Net weight: | 300 |
| The item has been sold out… | |
water, plums (23%), raisins (11.7%), whole poppy seeds (7.7%), millet grain, sunflower seeds, ghee butter, salt, cardamom.
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
