Not rated
Rating details
Butter chicken
A midly spicy, creamy Indian sauce with pieces of roasted chicken breast, seasoned with original garam masala spices, ginger, turmeric and coriander. Our tip: it tastes great with basmati rice
| Category: | Meals |
|---|---|
| Warranty: | 10 Years |
| Weight: | 0.6 kg |
| EAN: | 8594043796225 |
| Portion: | 2 |
| Meat selection: | Poultry |
| Omit allergens: | Fish|Eggs|Mustard|Soy|Celery|Nuts|Sesame |
| Energy value kJ: | 558 |
| Energy value kcal: | 133 |
| Fats: | 9,7 g |
| Saturated fats: | 5,3 g |
| Carbohydrates: | 3,9 g |
| Sugars: | 2,7 g |
| Proteins: | 8,7 g |
| Fiber: | 0,8 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Portion (s): | 2 |
| Net weight: | 600 |
| The item has been sold out… | |
chicken breast (33%), diced tomatoes [tomatoes (60%), tomato juice, table salt, acidity regulator: citric acid], cream, butter (7.2%), onion, garam masala spices, lime juice, garlic, rock salt, coriander, ground ginger, turmeric, ground cinnamon, cumin.
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
