Not rated
Rating details
Red curry with chicken
Thai spicy sauce with juicy chicken breast pieces, coconut milk, curry spices, coriander and lime.
| Category: | Meals |
|---|---|
| Warranty: | 10 Years |
| Weight: | 0.6 kg |
| EAN: | 8594043796232 |
| Portion: | 2 |
| Meat selection: | Poultry |
| Omit allergens: | Lactose|Eggs|Mustard|Soy|Celery|Nuts |
| Energy value kJ: | 579 |
| Energy value kcal: | 137 |
| Fats: | 7,2 g |
| Saturated fats: | 5,7 g |
| Carbohydrates: | 10,5 g |
| Sugars: | 6,7 g |
| Proteins: | 9,5 g |
| Fiber: | 0,4 g |
| Salt: | 0,6 g |
| Portion (s): | 2 |
| Net weight: | 600 |
| The item has been sold out… | |
Chicken breast (33%), onion, coconut milk (coconut, water), cane sugar, red curry paste (1.7%) (dried red chilli 28%, lemon grass, garlic, salt, shallot, kaffir, galanga, coriander, Roman cumin), lime juice, sesame oil, fish sauce (anchovy extract 63 %, water, salt, sugar), rock salt, rice flour, corn flour, coriander, basil.
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
