Not rated
Rating details
Italian Tomato Soup
Fresh Mediterranean tomato soup with rice,
olive oil and basil. OUR TIP! You can garnish this soup with a spoonful of sour cream. It is popular with children and vegetarians.
| Category: | Soups |
|---|---|
| Warranty: | 2 Years |
| Weight: | 0.33 kg |
| EAN: | 8594043796515 |
| Diets: | Vegan, Vegetarian |
| Portion: | 1 |
| Omit allergens: | Lactose|Fish|Eggs|Mustard|Soy|Celery|Nuts|Sesame |
| Energy value kJ: | 171 |
| Energy value kcal: | 41 |
| Fats: | 0,7 g |
| Saturated fats: | 0,1 g |
| Carbohydrates: | 8,5 g |
| Sugars: | 5,5 g |
| Proteins: | 0,8 g |
| Fiber: | 0,6g |
| Salt: | 0,8 g |
| Portion (s): | 1 |
| Net weight: | 330 |
| variantaUrl: | /italian-tomato-soup-2/ |
| The item has been sold out… | |
water, sliced tomatoes (tomatoes (60 %), tomato juice, table salt, acidity regulator: citric acid), tomato purée (9 %) (water, tomato purée, salt), rice (11 %), olive oil, onions, rice flour, corn flour, sugar, rock salt, basil, lovage, pepper.
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
